Танки і літаки під бік Путіну. Як НАТО стискає кільце навколо Росії
фото: Reuters
Альянс узгодив деталі розміщення своїх батальйонів у Східній Європі та сил моніторингу в Чорному морі, в безпосередній близькості від російських кордонів
Путіна можна вітати - в НАТО не залишилися глухими до його переживань щодо наближення Альянсу до кордонів Росії і зміцнили свої позиції ще дужче. Там гідно оцінили появу "Іскандерів" у Калінінградській області, двох ракетних кораблів у Балтійському морі, проведення військових навчань, зокрема, в окупованому Криму.
Та найбільше там оцінили агресивність дій РФ у Сирії - бомбардування гуманітарної колони ООН, знищення лікарень та шкіл в Алеппо, а нещодавно ще й в Ідлібі. В НАТО вже мало хто сумнівається: режим Путіна не просто агресивний, він небезпечний.
Кожна нова зустріч представників блоку між собою приносить щось новеньке з цього приводу. Чергове зібрання відбулося 26-27 жовтня в Брюсселі, на рівні міністрів оборони країн НАТО. Нічого радикально нового вони не ухвалили, але підтвердили, що в Східній Європі буде розміщена величезна кількість військ Альянсу та узгодили деталі.
І це дуже добре, бо відвертає увагу, ресурси та енергію РФ від України, спрямовуючи те все на боротьбу зі всюдисущою "імперіалістичною воєнщиною" Заходу.
Чотири батальйони
Стало відомо більше подробиць про батальйони НАТО, які розмістять в Польщі та трьох країнах Балтії. Загалом їх буде чотири, в них будуть представники 16 країн-членів блоку (загалом їх у ньому 28, якщо не рахувати Чорногорію - вона ще остаточно не приєдналась). Тобто - переважна більшість.
Батальйони розгорнуть до літа 2017 року, повідомив генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберґ. План, за його словами, такий:
1. На території Латвії розмістять підрозділ під керівництвом Канади. В його складі будуть військові з Албанії, Італії, Польщі та Словенії.
2. У Литві розмістять підрозділ під керівництвом Німеччини. В його складі будуть військові з Бельгії, Хорватії, Франції, Люксембургу, Норвегії та Нідерландів.
3. В Естонії розмістять підрозділ під керівництвом Великої Британії. В його складі будуть військові з Данії та Франції.
4. У Польщі розмістять підрозділ під керівництвом США. До нього також увійдуть військові з Румунії та Великої Британії.
Те, що в розміщенні військ бере участь більшість країн НАТО - дуже позитивний сигнал. Це означає, що рішучість чинити спротив Росії зростає, аргументи ж прибічників замирення не мають серйозної ваги.
Власне, сама Москва зробила достатньо, щоб це було саме так. І останні новини з Сирії, де її літаки бомблять мирне населення, додають рішучості тим натівцям, які ще мали сумніви.
Загальна чисельність підрозділів НАТО, які розмістять у Східній Європі, складатиме 4000 військових. Це будуть різні роди військ - і спецназівці, і льотчики, і танкісти.
Наприклад, 800 танкістів прибудуть до Естонії з Великої Британії. Це, до речі, на 150 більше, ніж передбачалося раніше. Крім того, британці розмістять багатоцільові винищувачі "Тайфун" в Румунії на чотири місяці, пише The Guardian.
"Сьогодні так багато країн зробили чіткі заяви щодо виділення своїх контингентів - це будуть потужні багатонаціональні батальйони. Це будуть посилені батальйони, тобто вони зможуть надіслати чіткі сигнали: НАТО діє як єдине ціле. Атака на будь-якого союзника буде розглядатися як напад на всіх нас", - сказав Столтенберґ.
"Росія нам не загроза"
Хто є адресатом сигналів Альянсу зрозуміло. Попри те, в НАТО не схильні до риторики війни. Навіть більше, Столтенберґ сказав, що не вважає Росію загрозою.
"НАТО не прагне протистояння з Росією. Нам не потрібна нова холодна війна, не потрібна нова "гонка озброєнь". Тому дії НАТО є оборонними і пропорційними", - сказав генсек Альянсу.
Рішення розмістити війська НАТО неподалік російських кордонів Столтенберґ пояснив не бажанням загострити конфлікт, а, навпаки, стримати його та попередити агресію. Ці заходи є реакцією на розміщення російських військ на території України, а також на погрози "ядерним попелом".
Повітря під контролем
Окрім Балтійського фронту НАТО звернуло увагу й на Чорноморський басейн. Там блок посилить присутність зусиллями окремої військово-морської бригади під керівництвом Румунії. А повітряне патрулювання забезпечать згадані вище британські літаки.
Більше деталей про цю операцію з'явиться пізніше. Єнс Столтенберґ пообіцяв деталі вже у лютому 2017 року.
У НАТО стривожені тим, що Росія посилює мілітаризацію Криму. Тому й вживають заходів, аби бачити все, що роблять в Чорному морі російські кораблі, підводні човни та інша техніка.
Єдина проблема - це своєрідна позиція Туреччини. Вона хоча й входить до складу НАТО, але має своє особливе бачення регіону.
Як писав сайт Еспресо ще у квітні, Туреччина вважає себе "господарем Чорного моря" (чи, принаймні, одним із господарів). Ще б пак, адже саме вона контролює Босфор - ворота Чорного моря. І її більше цікавить збереження статус-кво в Чорноморському басейні, а не загострення ситуації.
Але раз Столтенберґ вже анонсував плани НАТО щодо регіону - це означає, що і Туреччину вдалося умовити. Принести в жертву "стратегічне партнерство" вочевидь, довелося через дії Росії в Сирії. Анкара вважає, що Асад має піти, Москва ж робить все, щоб він залишився. І це зіткнення інтересів для Ердогана важливіше за всі газові потоки та статуси-кво в Чорноморському басейні.
Читайте також: Після України. Чому НАТО переходить в наступ на Росію
Як бачимо, новини для України позитивні. Механізми стримування агресора, в тому числі й військовими методами, запущені. Не варто забувати, що НАТО продовжує та розширює допомогу Україні по багатьом напрямкам - кібербезпеці, реформуванню збройних сил і т.д. Можна констатувати, що співпраця з Альянсом розвивається позитивно.
Немає коментарів:
Дописати коментар