На Буковині відзначили 75-ту річницю масового розстрілу в урочищі «Варниця»
01 КВІТНЯ 2016
Цьогоріч на Буковині відзначили 75-ту річницю від трагічної події 1 квітня 1941 року, яка сталася в урочищі «Варниця», що поблизу села Біла Криниця Глибоцького району.
Саме тоді мешканці Глибоцького та Сторожинецького районів (переважно румунської національності) намагались перейти з території СРСР до Румунії, однак радянські прикордонники не дали їм це зробити, відкривши вогонь у кількатисячні колони людей. На жаль, досі не відомо точну кількість загиблих та постраждалих від рук прихильників Сталіна, адже більша частина осіб, виживши, потрапила до полону.
У річницю трагедії в урочищі «Варниця» біля пам'ятного меморіалу жертвам, який відкрили у 2010 році з ініціативи Глибоцької РДА, відбувся спільний молебень за участю української та румунської делегацій та усіх небайдужих громадян.
За словами голови Глибоцької РДА Петра Панчука, у радянські часи про цю трагедію замовчувалось, адже це були злочини Сталіна. Тому тільки після здобуття Незалежності України це питання почали розслідувати.
Науковець Петро Кирстюк написав дві книги про розстріл буковинців в урочищі «Варниця», де були використані архівні матеріали Служби безпеки, інформація очевидців тощо.
За його словами, до того, як перетнути кордон, у 1941році по селах Глибоччини та Сторожинеччини працювали так звані «агітатори» КДБ, які закликали громаду піти до Румунії. Такі кроки здійснювалися, щоб визначити прихильність буковинців до нової влади, тому що росіян тут ніколи не було.
«Що мене дивує, що у кримінальних справах Служби безпеки зазначені організатори, активісти, але серед засуджених в списках їх немає. А це ще одне свідчення, що це було підготовлено заздалегідь», - каже науковець.
Про точну кількість загиблих досі невідомо, наразі йде мова про 50 осіб. Але постраждали також багато буковинців, яких відправляли у заслання, а звідки повертались одиниці.
0
* матеріл з сайту chv.tv
Немає коментарів:
Дописати коментар