242 дні оборони: Сьогодні виповнюється два роки з моменту початку боїв за донецький аеропорт
10:09, 26 травня 2016
Сили АТО покинули аеропорт Донецька 21 січня, досі райони ДАП стають епіцентром протистояння
В ніч на 26 травня бойовики почали операцію по захопленню аеропорту, а вже вдень відбулися перші бої за аеропорт. Як пізніше встановили в Службі безпеки України, бойовиків в донецький аеропорт провів колишній співробітник управління СБУ в Донецькій області, згодом він був затриманий.
Оборона аеропорту тривала 242 дні, а його захисників прозвали "кіборгами". Вперше їх такназвали самі бойовики, так вони охарактеризували стійкість український бійців.
За даними командира 93-ї механізованої бригади, за час боїв за донецький аеропорт гарячу точку пройшли близько 1 тис. бійців. Саме бійці 93-ї бригади разом з 3-м полком спеціального призначення стали першими "кіборгами". Крім бійців цих підрозділів, життя за аеропорт віддавали хлопці з "Правого сектора", 95-ї бригади, 79-ї бригади. Тільки за останній тиждень оборони - з 14 до 21 січня - в аеропорту загинули близько 20 "кіборгів", близько 95 поранені.
Бойовики обстрілювали аеропорт і обороняющих його бійців з усіх можливих озброєнь, неодноразово надходили повідомлення про застосування ними забороненої зброї - такого, як фосфорні боєприпаси. Один із бійців розповідав, що бачив яскраве заграва над аеропортом.
"Ще коли ми під'їжджали, небо над Пісками світилося, як під час сильної грози. Його ніби пронизували десятки блискавок. Потім ми дізналися, що з цього нам стріляє ворог. Це не міномети, не гаубиці і не "Гради" (їх-то ми вже добре знаємо). Може, "Смерч" або "Ураган". Але в будь-якому випадку нічого хорошого. Ми так не домовлялися! Ось і виходить, що не ясно взагалі, проти людей з яким ми воюємо зброєю", - каже боєць.
13 січня 2015 року в ході чергового бою звалилася диспетчерська вишка. Після цього через кілька тижнів були підірвані залишилися конструкції в новому терміналі.
Один з "кіборгів" Андрій "Богема" Шараскін каже, що новий термінал був зруйнований після того, як бойовики під виглядом гуманітарної допомоги і, на його думку, під прикриттям ОБСЄ завезли туди три тонни тротилу.
"У тому ж новому терміналі якраз під прикриттям місії ОБСЄ завезли три тонни тротилу і тоді тільки його рвонули", - розповів Шараскін.
Під завалами опинилися похованими десятки бійців. Доля деяких не відома досі. Одному з "кіборгів" вдалося залишитися живим під бетонними завалами. Під уламками вісім днів провів Олександр Литвинюк.
Після обвалу перекриття в будівлі нового терміналу аеропорту у полон до бойовиків потрапили не менше 20 бійців. В самому кінці історії донецького аеропорту в полон до бойовиків потрапивОлег Кузьміних – командир 90-го батальйону 81-ї бригади. Він був звільнений 22 травня.
Питання щодо доцільності утримання аеропорту виникли в суспільстві і серед військових вже після того, як упала метеовежа. Однак "кіборгам" був даний наказ тримати аеропорт. Його не можна було здавати хоча б тому, що наші бійці контролювали злітну смугу, яку можна так чи інакше використовувати. Багато ж вважали і вважають, що утримувати аеропорт після того, як упала метеовежа було божевіллям.
Сили АТО покинули ДАП 21 січня 2015 року. Українські силовики відійшли приблизно на півтора кілометра і утримують лінію оборони в навколишніх населених пунктах. Згідно з мирним домовленостями, донецький аеропорт визнано демілітаризованою зоною, однак поблизу нього періодично ведуться бої. З метою моніторингу ситуації навколо аеропорту, моніторингова місія ОБСЄ встановила в його районі камери спостереження, проте днями боевики їх відключили.
За даними Генштаб ЗСУ, кількість обстрілів по позиціях сил АТО в районі ДАП істотно зменшилася, проте до повної тиші дуже далеко.
Немає коментарів:
Дописати коментар